jazz club

Program podzim 2013 / jaro 2014

Setkání členů Jazz  klubu se koná každou druhou středu v měsíci v klubu Amigos na Americké tř. č.11. Začátky v 19.00.


9. ŘÍJEN: NEJEN JAZZ, ALE I LIDÉ, PŘÍSTROJE A PATENTY

Víte jak vznikaly a jaké byly první československé jazzové nahrávky v historii tuzemského gramofonového průmyslu? Víte, kdo po prvních deskách new yorské firmy Okeh v r.1917 natočil další slavné jazzové snímky? Dokážete vyjmenovat alespoň pět domácích gramofonových firem? V prvním Jazz klubu nové sezóny 2013- 14 se dozvíte, že jich existovalo mnohem více. A ještě další zajímavosti ze světa zvukového záznamu např. jak falsifikátoři rozemíláním starých desek vyrábějí „zaručeně pravé“ a hodně drahé historické desky. Uvádí Zdeněk Raboch a autor nejprestižnějších knih, které u nás vyšly o začátcích záznamu zvuku , Fonogram 1 a Fonogram 2 – Gabriel Gössel.


13.LISTOPAD: EVROPSKÉ JAZZOVÉ FESTIVALY

S blížícím se koncem roku bude jistě zajímavé poohlédnutí se po jazzovém dění napříč Evropou. Snad každá evropská země nabízí alespoň jeden festival, které jazzové srdce touží navštívit. Ty nejzajímavější evropské festivaly a jejich letošní interprety představí v rámci listopadového Jazz klubu Jindřich Jindřich.


11. PROSINEC VÁNOČNÍ SPECIÁL

Vánoční atmosféra rozněžní i duše  jazzmanů  ať už reprezentují dixieland, swing, moderní jazz či další odnože tohoto žánru. Skladby s vánoční tématikou bude v závěrečném Jazz klubu roku 2013 vybírat Ivan Tomažič.


8.LEDEN: JAZZOVÍ TROMBONISTÉ

Seznam jazzových trombonistů čítá dle americké Wikipedie asi 140 jmen. Pokud k hvězdám americko-anglického jazzu, jako jsou např. Jack Teagarden, Glenn Miller, Chris Barber, nebo z těch modernějších J. J. Johnson, Kai Winding a Bob Brookmeyer, přidáme ještě české legendy Košvance a Pulce, o atraktivnosti dalšího jazzového večeru v rámci Plzeňského Jazz klubu nebude pochyb. Audio a video ukázky připraví (rovněž trombonista) Jindřich Jindřich.

millerbrookmeyerbarberjohnsonwinding


12.ÚNOR: PSALI HISTORII ZÁPADOČESKÉHO SWINGU

Setkání s muzikanty, kteří působili v plzeňských big bandech  kapelníků Jirkovského, Hellera, Slabého, Bulky, Čechury, Zikmunda, Novotného a dalších.


12.BŘEZEN:

Hudební film. Bude upřesněno.


9.DUBEN:

I když poměrně velké procento skladeb Franka Sinatry spadá do oblasti spíše populární hudby, jeho tvorba je ceněna i mezi jazzmany. Jeho vervní podání písní swingového charakteru s udivující lehkostí frázování a s podmanivými výrazovými gradacemi mu zajistilo postavení jednoho z nejvýznamnějších umělců minulého století. Výjimečnost jeho projevu a spojení hlasových a technických kvalit se postupně projevovalo už v dobách, kdy ho angažoval do svého orchestru legendárním trumpetista Harry James a gradovalo v big bandu Tommyho Dorseyho a po té na sólové dráze. Připraví Zdeněk Raboch.