Program podzim 2015

Klubové večery Jazz klubu se budou konat každou druhou středu v měsíci od 19.00 hod. v Klubu Amigos na Americké třídě.

Říjen 2015: Od dixielandu k modernímu jazzu

Plzeňský jazz klub věnuje 14. října úvodní klubový večer sezóny 2015 historii jazzu a jeho vývoji od dixielandu z počátku dvacátého století až k současným moderním formám jazzu.

Listopad 2015: Neobvyklé nástroje v jazzu

Listopadový pořad Plzeňského Jazzklubu 11. listopadu se bude věnovat různým neobvyklým hudebním nástrojům, se kterými se můžeme v jazzu setkat, a slavným hráčům na tyto nástroje.

Prosinec 2015: Frank Sinatra - 100 let od narození

Předvánoční klubový večer 12. prosince bude věnován jedné z největších osobností populární hudby 20. století Franku Sinatrovi, neboť právě tento den si připomeneme již sto let od jeho narození.

Největší hlas 20. století, jak Sinatru označilo BBC Radio, spatřil světlo světa v Hobokenu 12. prosince 1915 jakožto jediné dítě sicilského hasiče Anthonyho Martina Sinatry a Natalie Delly Gavarantové která se do Států přistěhovala z italské Ligurie.

Pro kariéru zpěváka se rozhodl pod vlivem Binga Crosbyho, kterého znal z rozhlasu. Začal zpívat v malých klubech a rozhlasových stanicích v New Jersey. Roku 1939 jej pro svůj velký orchestr získal Harry James. V roce 1940 se přidal k orchestru Tommyho Dorseye, kde si jako zpěvák vydobyl slávu.

Jeho kariéra jako zpěváka začala na přelomu 40. a 50. let upadat avšak filmová role vojína Angela Maggia ve válečném dramatu From Here to Eternity, za kterou Sinatra získal Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, stála na začátku neuvěřitelného comebacku. Prakticky přes noc se Sinatra vrátil na vrchol. Po úspěchu filmu se tak obnovila i Sinatrova pěvecká kariéra. V průběhu 50. let nahrával u Capitol Records, kde pracoval s mnoha známými aranžéry, mezi nimi byli mimo jiné Nelson Riddle, Gordon Jenkins či Billy May, kteří pro něj upravili mnoho starších šlágrů. Na začátku 60. let byl natolik úspěšný, že založil vlastní společnost, Reprise Records.

Sinatrova pěvecká kariéra pokračovala až do 90. let, zvláště komerčně úspěšnými alby Duets, na kterých zpíval s dalšími hudebními hvězdami (např. s Bonem z U2). Živě vystupoval až do února 1995, ale jako už téměř osmdesátiletý často potřeboval pomoc čtecího zařízení s textem.

V průběhu své kariéry vyhrál Sinatra deset cen Grammy, včetně cen za nejlepší album roku za Come Dance With Me (1959), September of My Years (1965) a Strangers in the Night (1966) či nejlepší píseň, Strangers in the Night v roce 1966 (ceny Grammy vznikly až v roce 1958, už po dvou vrcholech Sinatrovy kariéry). Sinatra také v letech 1941–1966 šestnáctkrát vyhrál ocenění čtenářů časopisu Down Beat pro zpěváka roku a šestkrát cenu pro osobnost roku. Sedmkrát mezi roky 1957 a 1963 byl v časopise Playboy jmenován mužským vokalistou roku a v roce 1980 byl uveden do Síně slávy big bandů a jazzu.